Przewodnik - Norwegia, przewodnik po Fiordach Norwegii

Bergen: Z fiordów do galerii

Zwane brama fiordów Bergen stało się norweską mekką artystów. Oprócz muzeów znajduje się tu także mnóstwo galerii, pracowni artystycznych i kawiarni.

Kuchnia skandynawska

Kuchnia skandynawska to bardziej wysublimowana i unowocześniona wersja kuchni Wikingów. Zasady, które obowiązywały przed wiekami, w dużej mierze przetrwały do dziś. Produkty, które stosowane były przez legendarnych przodków Duńczyków, Szwedów czy Norwegów nadal pojawiają się stołach, lecz coraz częściej w nowoczesnych odsłonach.

Lofoty ? pejzaż ze sztokfiszem

Jest takie miejsce na Północy, daleko za kręgiem polarnym, gdzie na niewielkim obszarze znajdziemy niemal wszystkie krajobrazy, jakich poszukujemy, przemierzając Norwegię. Strome, trudno dostępne masywy górskie, powikłana linia brzegowa, lśniące w polarnym słońcu płaty lodu oraz wąskie i głębokie fiordy to wizytówka Lofotów ? archipelagu, który nie bez przyczyny zwany jest ?Norwegią w pigułce?.

Norwegia: Śladami rysia

Wikingom archipelag kojarzył się z łapą rysia; dziś norweskie wyspy słyną z kaszalotów i suszonych dorszy. Ale to tylko czubek tego, co Lofoty mają do zaproponowania

Norwegia: Stavanger

Gdzie żyje się najlepiej na świecie? Bynajmniej nie na rajskiej wyspie, ale w Norwegii. Stavanger to wizytówka tego kraju

Norwegia: Tam, gdzie słońce świeci o północy

Widok słońca w środku nocy, trekking ścieżkami na klifach, podziwianie dzikiej arktycznej przyrody i urokliwych skandynawskich miasteczek. Blisko trzy tygodnie za kierownicą... Wszystko w czasie rodzinnej wyprawy samochodem do najdalej wysuniętych na północ krańców Europy.

Oslo: Co warto zobaczyć?

Pałac Królewski, Park Vigelanda, czy Noblowskie Centrum Pokoju ? to turystyczne hity Oslo. Wystarczy jednak 10 minut promem od ratusza, a miasto zamienia się w zieloną prowincję.

Oslo: Miasto na Nobla

"Krzyk" Edwarda Muncha, duma stolicy Norwegii, nijak ma się do atmosfery miasta. Oslo nie ma w sobie nic z neurotyzmu malarza. Wręcz przeciwnie - jest ciche, spokojne i po słowiańsku gościnne.